“Моана”: сюжет, факти та відгуки про полінезійську “не принцесу”

моана

«Моана» стала 56-тим творінням легендарної «Walt Disney Animation Studios». Мультфільм від режисерів Джона Маскера і Рона Клементса вийшов у світовий прокат 23 листопада 2016 року. Це історія про відважну дівчину, яка врятувала свій народ від загибелі. Події відбуваються за 2000 років до наших днів у водах Тихого океану.

Сюжет

моана

фото: Анимации – Аватары

Смілива та вперта дочка вождя Моана змалечку марить океаном. Вона мріє покинути острів Мотунуі і поплисти за обрій у пошуках своєї долі. Проте її зупиняють сувора заборона батька, який панічно боїться перетинати кораловий риф, та борг перед рідним плем’ям. Колись дівчина має зайняти місце вождя та очолити свій народ.

Кмітлива Моана вдало виконує роль майбутнього ватажка, аж поки її плем’я не стикається із серйозною проблемою. Усе живе на островах гине, риба зникає, а кокоси, основа їхнього раціону, гниють. Щоб вберегти людей від неминучої загибелі, Моана вирушає на пошуки полубога Мауі, який багато років тому скоїв страшний злочин.

моана

фото: Gifer

Викравши серце богині життя Те Фіті, він втратив свої божественні сили та прирік острови на повільне згасання. Тепер Моана, обрана океаном, має змусити зневіреного Мауі перетнути океан і повернути серце Те Фіті.

Підготовча робота

Хоч сам острів Мотунуі і є вигаданим, автори мультфільму намагалися зобразити життя полінезійців якомога правдивіше. Для створення картини тривалістю в 107 хвилин режисери та знімальна група особисто відвідали Фіджі, Самоа, Таїті і Нову Зеландію, як сказано на сайті ivi.ru.

Над мультфільмом працювала команда експертів: антропологи, вчителі, вчені, лінгвісти, експерти з питань культури і фахівці з навігації.

Для того, щоб зобразити у мультфільмі полінезійські танці, у студію був запрошений хореограф, який пояснював значення кожного руху.

моана

фото: Gfycat

А у створенні зоряного неба брали участь професійні астрономи. Вони слідкували, щоб воно виглядало так само, як і реальне небо над Тихим океаном дві тисячі років тому.

Окрім цього, авторам довелося вивчати місцеві міфи та легенди. Герой мультфільму напівбог Мауі дійсно зустрічається у гавайській міфології.

Ім’я для головної героїні також обирали не випадково. У перекладі з гавайської і новозеландської мови маорі воно означає «океан».

Проблеми з назвою

Не в усіх країнах мультфільм вийшов у прокат під оригінальної назвою. Наприклад, через проблему з авторськими правами в країнах Європи мультфільм перейменували на «Ваяна». В Італії її змінили на «Океанія». Причиною стало те, що ім’я головної героїні могли пов’язати з відомою італійською порно-зіркою Моаною Поцци.

Негативний відгук полінезійців

моана

фото: Tattoo Today

Одразу після випуску трейлера до мультфільму полінезійська спільнота висловила ряд негативних коментарів, як пише ABC News. Претензії стосувалися того, як кінематографи зобразили міфічного напівбога Мауі. Деяких представників полінезійської громади образило те, що персонаж має зайву вагу.

Віл Ілолахія, президент Асоціації медіа тихоокеанських островів, пояснив свою позицію так:

«У всіх нас є Мауі в нашому фольклорі, наприклад, в Новій Зеландії. Маорі зображують його як людину, яка рибалить на Північному острові. Я – тонган, і в нас є схожа історія про Мауі, який рибалить на зовнішніх островах. Тому його дуже поважають як людину сили і величі. Вітаю Голівуд з тим, що він дійсно хоче розповісти історію про наші території у Тихому Океані. Але, на жаль…персонаж із зайвою вагою. Це засмутило мене, тому що це не відображує те, як ми розуміємо Мауі у нашому фольклорі. Вони підібрали персонаж, який є дуже важливим для нашої культури – Мауі дуже важливий – а потім показали його таким. Його зовнішній вигляд дійсно є образою для наших громад».

Реакція критиків

Аліса Тайожная, The Village

Мінуси мультфільму на думку критика:

 • Розрахований здебільшого на дитячу аудиторію.

«У «Моані» повно дрібної моторики, діалогів, що повторюються, шалених сюжетних ходів і жартів для найменших, які перешкоджають тому, щоб це був мультфільм для будь-якого віку…», – пише критик.

 • Неякісний дубляж пісень у російському перекладі.

Плюси:

 • Приваблива графіка.
 • Це один із перших мультфільмів Disney з екологічним підтекстом.
 • Зображує життя корінних народів в умовах резервації.

Іван Талачов, Life

Мінуси:

 • «Затерті» прийоми Disney, над якими студія невдало намагається жартувати.

«Навіть самі діснеївці втомилися від власних прийомів, тому через кожні десять хвилин “Моани” намагаються скромно пожартувати: наприклад, коментувати чергову спробу героїні заспівати або змушувати її зворушливо заперечувати той факт, що вона принцеса. Виходить несміливо і трохи лицемірно».

 • Просування ідеї, що чоловікам необхідні жінки, щоб відчувати себе сильними.

«Допомогти чоловікові усвідомити всю свою силу може тільки жінка, натякає мультфільм, з діснєївської казки перетворюючись на феміністську агітку, політичний маніфест і ще мільйон речей, яким не місце в дитячому мультфільмі», – зауважує критик.

Павло Соломатін, InterMedia

Плюси:

 • Відхід Disney від штампів.

«Полінезійському Моана – одна з небагатьох героїнь мультфільмів від Disney, за ким не значиться титул принцеси», – зазначає критик.

 • Приваблива графіка.
 • Вдалий гумор.
 • Повага до думки народу, культура якого зображена в мультфільмі.

«Варто також відзначити величезну роботу по перемальовуванню Мауі. Персонаж дуже обурив полінезійців, коли вийшов перший трейлер до мультфільму. Disney звинуватили в тому, що напівбог товще за всіх жителів регіону разом узятих, і це створює неправильне уявлення про народ. Після цього персонажа трансформували так, щоб він виглядав більш спортивно. З’явилася навіть візуальна схожість з Дуейном Джонсоном, який дав голос Мауі в оригіналі».

 • Гарна озвучка пісні «Жити в блиску» Іллі Лагутенко.

Відгуки глядачів

В цілому прості глядачі хвалять привабливу картинку, яку вони бачать під час перегляду мультфільму. Хтось каже, що «Моана» ідеально підходить для сімейного перегляду. Комусь вона здалася занадто вже дитячою.

Ось деякі коментарі глядачів на сайті Ivi.ru:

моана

моана

Який висновок?

І критики, і глядачі відзначали привабливу графіку мультфільму. «Моану» дійсно варто дивитися хоча б заради естетичного задоволення.

Зазначалося, що російський дубляж пісень вийшов не зовсім вдалим. Для того, щоб самостійно оцінити різницю, глядачам варто подивитися мультфільм і в оригіналі, і в перекладі.

Незважаючи на те, що Disney отримали потік незадоволення від полінезійців, стосовно зовнішнього вигляду персонажа Мауі, а критики звинувачують їх у наявності штампів, студія зробила величезну роботу. Від вивчення полінезійської культури до тих самих жартів, що Моана насправді не принцеса. Студія намагається робити щось нове, відходячи від стандартних сюжетів про дівчинку, яка знаходить свого принца. Маленьким глядачам потрібні нові герої та моделі для наслідування, і в Disney це розуміють.

Напишіть відгук

Share via
Copy link
Powered by Social Snap
%d блогерам подобається це: